Nemokamas pristatymas nuo 39 Eur

Gyd. dermatovenerologas J. Arasimavičius: Pasaulinei žvynelinės dienai praėjus

Lietus, vėsa, tamsūs rytai, niūrios drėgnos ūkanotos ir vis trumpėjančios dienos, pirmosios šalnos pakandusios darželių gėles ir geltonais lapais nubarstytos parkų alėjos vis primena, kad artinasi žiema. Neseniai, spalio 29-tąją dermatovenerologai visame pasaulyje, o ir Lietuvoje, minėjo pasaulinę žvynelinės dieną, todėl norėtųsi ir čia keliais sakiniais apie šią žmonijos rykštę užsiminti.

Žvynelinė - tai lėtinė, sisteminė, imuninių procesų nulemta [1] (uždegiminė ir hiperproliferacinė) odos liga, kuriai būdinga odos išbėrimas papulėmis ir plokštelėmis, padengtomis sidabrinės spalvos pleiskanomis. Šis žvynus primenantis bėrimas ir davė pavadinimą ligai, kurios sergamumas priklausomai nuo regiono svyruoja nuo 0,5 proc gyventojų Jungtinėse Amerikos Valstijose iki 11,4 proc. gyventojų Norvegijos Tromso regione [2]. Lietuvoje apibendrintos statistikos vis dar trūksta. Higienos instituto 2019 metų pasaulinės žvynelinės dienos proga pateikiamoje informacijoje teigiama, kad Lietuvoje žvyneline serga apie 120000 gyventojų [3]. Labai gerai, kad Lietuvoje veikia žvyneline sergančiųjų draugija [4], nes niekas geriau už pačius pacientus negali papasakoti apie gyvenimą su lėtine liga, juolab, kad ši liga gali pažeisti ne tik kūno ir galvos plaukuotosios dalies odą, bet ir nagus bei sąnarius. Dėl aiškiai matomų bėrimų, šia liga sergančiųjų psichosocialiniai ir gyvenimo kokybės pokyčiai prilyginami piktybinių navikų, artritų ar širdies bei kraujagyslių ligų sukeliamai neigiamai įtakai. Be to, žvyneline sergantieji yra dažniau kamuojami įvairių priklausomybių, tokių kaip alkoholizmas, rūkymas, azartiniai lošimai ar paprasčiausias persivalgymas [5]. Polinkį šiai ligai dažniausiai paveldime iš savo tėvų. Esti visa eilė genų, kurių pakitimai lemia polinkį sirgti žvyneline [6]. Ką jau kalbėti apie veiksnius, kuriuos reiktų įvardinti kaip provokuojančius ligą – tai infekcija (dažnai A grupės streptokokinė ar virusinė), alerginės reakcijos į medikamentus, patys medikamentai (kaip antai beta blokatoriai, antimaliariniai vaistai ar ličio preparatai). Taip pat svarbu paminėti emocinį stresą, rūkymą ir alkoholio vartojimą.

Artėjantis šaltasis metų laikas irgi nežada nieko gero sergantiems odos ligomis. Prasidėjęs šildymo sezonas lemia drėgmės mūsų aplinkoje sumažėjimą, dėl kurios sausėja oda. Išsausėjusi oda lengviau pažeidžiama ir todėl vėl kels galvas įvairiausios odos ligos su savo karaliene žvyneline priešakyje. Ar lengva sau padėti? Ir taip. ir ne. Pirmiausia visada reikėtų pradėti:

- nuo sveikos gyvensenos;
- fizinio aktyvumo didinimo;
- antsvorio mažinimo;
- alkoholio ir rūkymo atsisakymo;
- streso mažinimo ar  bent veiksmingų kovos su stresu strategijų įgijimo.

Žvynelinės gydymo gairėse dar galima rasti rekomendaciją papildomai vartoti ciberžolės preparatus ar žuvies taukus [7]. Toliau yra odos priežiūros priemonių linija. Daugybė puikių kremų ir tepalų yra siūlomi sergantiems šia liga. Nauda yra tikrai neabejotina, nes suminkštinta ir sudrėkinta oda yra mažiau imli infekcijoms, sunkiau pažeidžiama, o ir ne tokia jautri. Džiugu, kad kremų gamintojai mūsų pacientams parūpina puikių produktų, kurie padeda greičiau išsiveržti iš ligos gniaužtų. Paskutinis matytas pacientas džiaugėsi Clineral Pso kūno kremu, kurį padovanojo gamintojas. Naudojant šį produktą pacientui mažiau reikėjo vaistų, o rezultatas buvo pasiektas - bėrimai ženkliai sumažėjo. Todėl įsidėmėkime, kad emolientų naudojimas kartu su gyvenimo būdo korekcija - tai pirmoji gydymosi pakopa. Juk tinkamai naudojamas kremas sumažina vaistų poreikį, bei tuo pačių šalutinį pačių vaistų poveikį.

Jei ligai suvaldyti neužteks vien gyvenimo būdo korekcijos ir emolientų, gydytojas dermatovenerologas paskirs vietinio poveikio vaistą. Esant daugiau bėrimų nereikėtų užmiršti, kad didesnėse gydymo įstaigose yra galimybė kartu su vietiniu gydymu skirti ir šviesos terapiją. Tik nesupainiokime jos su paprastu soliariumu. Gydymui yra naudojami siauro spektro 311 nm ultravioletiniai B spinduliai, o soliariumuose gautume plataus spektro ir dažniausiai UVA spindulius. Jei fototerapijos neužtenka ir/ar kartu vargina sąnarių skausmingumas - privalu kreiptis į III lygio universitetines ligonines, kuriose yra galimybė skirti stipriausią šiuo metu prieinamą gydymą - biologinę terapiją, kurios veiksmingumas yra sunkiai palyginamas su ankstesniais gydymo būdais.

Niekada nekentėkime vieni, susirgome – kreipkimės į specialistus. Tik bendros gydytojo ir paciento pastangos duoda patį geriausią rezultatą.

PRIEMONĖS PSORIAZĖS PAŽEISTOS ODOS PRIEŽIŪRAI

Parengė: Gydytojas dermatovenerologas Justas Arasimavičius

Šaltiniai:
1. Greb, JE, AM Goldminz, JT Elder, MG Lebwohl, DD Gladman, JJ Wu, NN Mehta, AY Finlay, and AB Gottlieb. "Psoriasis." Nature Reviews. Disease Primers. 2 (2016). Print.
2. Michalek, IM, B Loring, and SM John. "A Systematic Review of Worldwide Epidemiology of Psoriasis." Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology : Jeadv. 31.2 (2017): 205-212. Print.
3. https://hi.lt/news/1539/1203/Spalio-29-oji-Pasauline-zvynelines-diena.html
4. http://www.zvyneline.info/
5. Zink, A, M Herrmann, T Fischer, F Lauffer, N Garzorz-Stark, A Böhner, CD Spinner, T Biedermann, and K Eyerich. "Addiction: an Underestimated Problem in Psoriasis Health Care." Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology : Jeadv. 31.8 (2017): 1308-1315. Print.
6. https://www.omim.org/phenotypicSeries/PS177900
7. Elmets, Craig A., et al. "Joint AAD–NPF Guidelines of care for the management and treatment of psoriasis with topical therapy and alternative medicine modalities for psoriasis severity measures." Journal of the American Academy of Dermatology 84.2 (2021): 432-470.

Prekės

Mūsų svetainėje naudojami slapukai, siekiant užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę ir geriausius pasiūlymus. Patvirtinkite, kad sutinkate su medexy.lt slapukų naudojimo politika.