Nemokamas pristatymas nuo 39 Eur

KODĖL IŠSIVYSTO AKNĖ? KAIP PRIŽIŪRĖTI Į AKNĘ LINKUSIĄ ODĄ IR ATSIKRATYTI SPUOGŲ?

Daugelio žmonių odoje kuriuo nors gyvenimo etapu atsiranda spuogų. Dermatologijoje tai viena dažniausių odos problemų ne tik tarp paauglių, bet vis dažniau ir suaugusiųjų gretose. Aknės bėrimai pasireiškia labiausiai matomose žmogaus kūno vietose, veido, krūtinės bei nugaros odoje, tai sukelia ne tik fizinį diskomfortą, bet ir socialines problemas, todėl būtina kalbėti, kodėl atsiranda spuogai, kaip juos suvaldyti ir tinkamai prižiūrėti į aknę linkusią odą. Priklausomai nuo aknės sunkumo, simptomai gali sukelti emocinį stresą, oda po aknės gali tapti randuota, nusėta raudonomis ar rudomis dėmelėmis. Kuo anksčiau pradedamas gydymas ir tinkama odos priežiūra, tuo mažesnė randų bei použdegiminių hiperpigmentinių dėmių atsiradimo rizika.

Aknė – tai lėtinis uždegiminis plauko ir riebalų liaukos folikulo susirgimas, atsirandantis, kai plaukų folikulas yra užkemšamas riebalais ir negyvomis paviršinio odos sluoksnio ląstelėmis. Dėl to susiformuoja komedonai, juodi inkštirai ir/ar spuogai (pūlinukai). Procesui užsitęsus, spuogeliams susijungus, gali formuotis cistos, mazgai, vėliau randai. Dažniausiai pažeidžiamos odos vietos, kuriose yra gausu riebalinių liaukų – veidas, krūtinė, pečiai ir nugara.

Didžiausią vaidmenį spuogų atsiradime turi hormoniniai pokyčiai, t.y. būklės, kurių metu organizme (ypač odoje) padidėja vyriškų lytinių hormonų (androgenų) koncentracija ir aktyvumas. Padidėja odos jautrumas šiems hormonams, suaktyvėja riebalų gamyba odoje, vystosi folikulų užsikimšimas negyvomis odos ląstelėmis, riebalų pertekliumi, odoje aktyviai dauginasi bakterijos (P. acnes kolonizacija), aktyvinamos imuninės reakcijos ir vystosi uždegimas.

Veiksniai, turintys įtakos aknės atsiradimui ir vystymuisi:

Amžius. Įvairaus amžiaus žmonės gali patirti aknės simptomų, tačiau dažniausiai jie pasireiškia jauno amžiaus žmonėms – paaugliams.

Hormoniniai pokyčiai. Hormoniniai pokyčiai būdingi paauglystės laikotarpiu, taip pat moterims menstruacijų metu ar žmonėms, vartojantiems hormoninius vaistus.

Virškinimo sutrikimai ir žarnyno disbiozė. Vis dažniau pasitaikantis veiksnys vėlyvosios aknės atveju. Aknės bėrimai vyresniems nei 25 metų amžiaus žmonėms dažnai susiję su žarnyno uždegimu, Candida albicans ir glabrata infekcijomis.

Aknės atvejai šeimoje. Spuogų atsiradimui reikšmės turi ir genetika. Jeigu abu tėvai sirgo akne, labai didelė tikimybė, kad sirgs ir jų vaikai.

Riebios ar aliejinės medžiagos. Kai oda kontaktuoja su riebiais losjonais, kremais ar riebalais darbo aplinkoje (pavyzdžiui, dirbant virtuvėje), aliejinės medžiagos nusėda odos paviršiuje ir pradeda kimšti poras.

Odos trynimas ar spaudimas. Uždegimo vystymuisi ir infekcijos atsiradimui įtakos turi odos lietimasis prie nešvarių rankų, telefonų, šalmų ar įtemptų apykaklių bei kuprinių.

Stresas. Pats stresas nesukelia aknės, tačiau pablogina būklę jau turintiems aknės simptomų.

Kasdienė odos, linkusios į aknę, priežiūra:

Pasirinkite į aknę linkusiai odai skirtą prausiklį. Naudokite jį ryte ir vakare. Tokių priemonių sudėtyje dažniausiai yra salicilo rūgšties, glikolio rūgšties, benzoilperoksido, kurie padeda valyti užsikimšusias poras, inkštirus bei spuogus.

Odą valykite itin švelniai. Odos mechaninis traumavimas gali pabloginti aknės eigą ir sukelti odos randėjimą. Veidą plaukite rankomis arba vatos diskeliais, šiurkščios kempinės gali sukelti žaizdas spuogų vietoje, vėliau žaizdos gali infekuotis, formuotis randai, dėmelės.

Odos drėkinimui pasirinkite lengvas priemones, kurios nepablogintų aknės simptomų, nekimštų porų ir nedirgintų odos.

Jeigu naudojate makiažo pagrindus, skystas pudras, naudokite priemones be aliejų (angl. oil-free). Storas makiažo sluoksnis ar poras kemšantys produktai gali sukelti aknės paūmėjimus.

Dėl aknės gydymui naudojamų priemonių (ypač medikamentinių – tepamų retinoidų, benzoilperoksido, antibiotikų) oda gali tapti sausa ir jautri, todėl būtina apsaugoti ją nuo saulės poveikio.

Venkite spuogelių krapštymo, spaudimo ar nereikalingo odos lietimo. Tai gali paskatinti randų atsiradimą bei odos infekcijas.

Aknės gydymas yra nukreiptas į skirtingas aknės vystymosi grandis – slopinama riebalų gamyba odoje, bakterijų augimas, skatinamas negyvų epidermio ląstelių pasišalinimas ir atkemšamos poros. Gali būti atliekamos profesionalios procedūros, tačiau ne mažiau svarbu yra tinkama odos priežiūra namuose.

Efektyviausios priemonės, skirtos aknės simptomams mažinti, savo sudėtyje turi šių veikliųjų medžiagų:

Salicilo rūgštis plonina odos paviršinį (raginį) sluoksnį, padeda pašalinti negyvas odos ląsteles ir išvalyti poras. Benzoilperoksidas ir salicilo rūgštis turi trumpalaikį efektą, todėl neretai nustojus naudoti priemones simptomai sugrįžta, bakterijos vėl pradeda aktyviai daugintis, o poros yra užkemšamos negyvomis odos ląstelėmis. Salicilo rūgštis yra randama losjonų, kremų, prausiklių ar gelių, skirtų į aknę linkusios odos priežiūrai, sudėtyje.

Azelaino rūgštis (gelių ar kremų sudėtyje) turi priešbakterinių, priešuždegiminių savybių, taip pat reguliuoja riebalų išsiskyrimą, šveičia odą, padeda atkimšti poras. Azelaino rūgštis naudojama ir mažinti rožinės simptomams bei šviesinti hiperpigmentines dėmes. Ši rūgštis saugi naudoti nėštumo metu, maitinant krūtimi ir vasaros metu. Azelaino rūgštis neleidžia vystytis bakterijų, besidauginančių spuoguotoje odoje, atsparumui.

Retinolis slopina spuogų formavimąsi. Jis veikia ląstelių augimą, plonina paviršinį raginį odos sluoksnį ir pagreitina epidermio atsinaujinimą, reguliuoja pigmentacijos procesus, normalizuoja riebalinių liaukų veiklą ir atkuria dermos tarpląstelinę medžiagą, todėl veiksmingas randų, atsiradusių po aknės, mažinimui. Pradėjus naudoti priemones su retinoliu simptomai gali paūmėti, atsirasti daugiau spuogų, tačiau nereikia nerimauti, šie spuogai jau buvo pradėję formuotis prieš pradedant naudoti priemones su retinoliu. Tokiu būdu oda ,,išsivalo” ir tęsiant naudojimą 8-12 savaičių simptomai pradeda mažėti.

Benzoilperoksidas (receptinių vaistų sudėtyje) slopina bakterijų, susijusių su akne, dauginimąsi. Neveikia riebalų odoje gamybos, odos hiperkeratozės (paviršinio odos sluoksnio storėjimo, dėl kurio užkemšamos poros). Šios medžiagos galima rasti įvairių kremų, losjonų, prausiklių ar gelių sudėtyje. Benzoilperoksidas gali sausinti odą, o buityje šviesinti patalynę, drabužius, rankšluosčius, todėl turi būti naudojamas atsargiai.

Vietiniai antibiotikai (receptinių vaistų sudėtyje) (tepalų, kremų, gelių sudėtyje) – slopina bakterijų, sukeliančių aknę, dauginimąsi, todėl mažėja uždegimo simptomai. Vietiniai antibiotikai prastai skverbiasi į odą, todėl kartais, sunkios aknės atvejais skiriami ir geriamieji (sisteminiai) antibiotikai. Antibiotikai nėra veiksmingi ilgalaikiam naudojimui, nes bakterijos gali įgauti jiems atsparumą. Priemonės, sudėtyje turinčios antibiotikų, dažniausiai sudėtyje turi ir kitų veikliųjų medžiagų (pavyzdžiui, benzoilperoksido), kurios padeda atkimšti poras, tada antibiotikai lengviau skverbiasi į odą ir daug efektyviau veikia. Svarbu paminėti, kad kai kurie antibiotikai ir priemonės su retinoliu (retinoidais) neturėtų būti vartojamos nėštumo ir žindymo metu.

Mūsų rekomenduojamos odos priežiūros priemonės, sudėtyje turinčios išvardintų veikliųjų medžiagų:

Sensyses sebum liposominis valiklisZarqa veido ir kūno prausiklis probleminei odaiAcnises young drėkinamasis gelinis kremas Salises drėkinamasis gelinis kremas Azelac drėkinamasis gelis

Prekės

Mūsų svetainėje naudojami slapukai, siekiant užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę ir geriausius pasiūlymus. Patvirtinkite, kad sutinkate su medexy.lt slapukų naudojimo politika.