Išsiplėtusios poros ir “juodi taškeliai”- kaip su tuo kovoti?
Med. kosmetologė Jurgita Žebrauskienė atskleidžia inkštirų susidarymo priežastis, pateikia sprendimus kaip jų atsikratyti ir džiaugtis lygia bei švaria veido oda.
“Juodi taškeliai arba komedonai veido srityje vargina įvairaus amžiaus vyrus ir moteris. Ši problema yra viena iš populiariausių tarp besikreipiančiųjų į kosmetologą. Pirmiausia, svarbu suprasti dėl kokių priežasčių tai atsitinka, todėl pateiksiu šiek tiek teorijos.
Porų dydį lemia:
1. Riebalinių liaukų veikla (padidėjus sebumo išsiskyrimui, poros išsiplečia)
2. Odos elastingumas (brandžios odos poros tampa atoninės ir nepaslankios)
3. Mechaninis poveikis t.y komedonų spaudinėjimas.
4. Uždegiminės odos ligos, endokrininės sistemos (hipotirozė, cukrinis diabetas), mažakraujystė ir kitos ligos.
Odos sebumas susideda iš trigliceridų, cholesterino, skvaleno, vaškų ir kitų medžiagu. Suaugusiam žmogui, per parą ant odos paviršiaus išsiskiria apie 20 gr. riebalo, reikalingo hidrolipidinei mantijai palaikyti. Fizinės ir cheminės sebumo savybės priklauso nuo kai kurių hormonų poveikio ir virškinamojo trakto bei žarnyno sveikatos. Pastaruoju metu, vis dažniau kalbama apie virškinamojo trakto būklės įtaką odos sveikatai. Mūsų organizmas riebalus sintezuoja iš to, kokį maistą gauna ir kaip jį virškina. Mūsų oda visuomet pirmoji išduoda paslėptas virškinamojo trakto problemas, tokias kaip kolitas, enterokolitas, gastritas, kepenų ligos, gliuteno, laktozės netoleravimą ar disbiozę. Kartais net ir sveiku laikomas maistas gali visiškai netikti mūsų organizmui. Jei organizmas su maistu gauna nepakankamai Omega 3, ar vartojate rafinuoto cukraus ir transriebalų, alkoholio ir daug gyvūninės kilmės produktų, tuomet vyksta neadekvatus metabolizmas ir keičiasi odos sebumas, kuris tampa tirštas. Prisidėjus kai kuriems hormonams suaktyvėja sebumo išsiskyrimas, kuris užkemša riebalinės liaukutės kanalėlį. Tuomet prie riebalinio kamščio prisijungia keratinas ir veikiant enzimui -tyrozinazei įvyksta tirozino ir melanino oksidacija, kuri nudažo riebalinio kamštelio paviršių juodai.
Ką daryti ? Peržiūrėti mitybos įpročius. Gerti kuo daugiau švaraus vandens, į maisto racioną įtraukti termiškai neapdorotą aliejų ir riebių šiaurės vandenų žuvų, nes polinesočiosios rūgštys yra būtinos odos sebumą aprūpinant būtinomis medžiagomis. Atkreipkite dėmesį virškinamojo trakto ir žarnyno sveikatą. Išorinei odos priežiūrai, kompleksiškai parenkama profesionalios veido valymo procedūros kabinete ir kosmetikos priemonės naudojimui namuose. Pagrindinė užduotis mažinant komedonus ir išsiplėtusias poras yra mažinti riebalų išsiskyrimą ir skystinti sebumą.
Kosmetikos krepšelis namams :
- Prausimosi priemonės turėtų būti švelnios, pienelio, gelio ar putų pavidalu, o jų Ph 5,5. Būtinai nuplaukite prausiklį vandeniu.
- Tonikas, kurio sudėtyje nėra spirito ir silikonų.
- Drėkinanti, lameliarinė emulsija.
- Išoriniai retinoidai (priemonės sudėtyje turėtų būti retinyl acetate, retinil palmitate ar retinol).
- Apsauginis kremas nuo saulės SPF 30.
Papildomai priežiūrai labai tinka Salicilo rūgštis, kuri gali įeiti į papildomai naudojamą kremą, koncentratą ar kaukes. Salicilo rūgštis, tai riebaluose tirpstanti rūgštis, pasižyminti puikiomis antibakterinėmis ir keratolitinėmis savybėmis. Spiritinis salicilo rūgšties tirpalas iš vaistinės netinka. Niacinamidas, azelaininė rūgštis, AHA, alfa arbutinas, vitaminas C, kojinė rūgštis – tai medžiagos, kurios turėtų įeiti į jūsų pasirinktų kosmetikos priemonių sudėtį.
1 – 2 kartus savaitėje rekomenduojama naudoti enzyminį ar rūgštinį šveitiklį, kaukę su kaolinu.
TAM, KAD PASIEKTUMĖTE NORIMĄ REZULTATĄ, ATSIKRATYTUMĖTE „JUODŲ TAŠKELIŲ“ IR GALĖTUMĖTE DŽIAUGTIS ŠVARIA VEIDO ODA, REIKIA KOMPLEKSIŠKAI, 1 – 2 KARTUS PER MĖNESĮ ATLIKTI PROCEDŪRĄ PAS KOSMETOLOGĄ IR IŠSIUGDYTI ODOS PRIEŽIŪROS RUTINĄ NAMUOSE.”