Nemokamas pristatymas nuo 39 Eur

Atopinis dermatitas yra lėtinė uždegiminė odos liga, kuri dažniausiai prasideda vaikystėje, tačiau paveikia ir suaugusiuosius. Ši liga pasižymi intensyviu odos  niežuliu, sausumu bei egzeminiais bėrimo elementais. Kartu dažnai pasireiškia ir kitos atopinės ligos tokios kaip astma, alerginis rinitas ar konjunktyvitas. Dėl sukeliamo odos diskomforto ši liga itin paveikia sergančiųjų gyvenimo kokybę.

Kas serga atopiniu dermatitu?

Atopiniu dermatitu serga apie 10-20% vakarų šalyse gyvenančių asmenų. Didžiausias atopinio dermatito paplitimas yra ankstyvoje vaikystėje, kuomet ir pasireiškia pirmieji ligos požymiai. Vaikui augant yra tikimybė, jog atopinis dermatitas praeis, tačiau apie 3-7% sergančiųjų liga tęsiasi visą gyvenimą.

Kas sukelia atopinį dermatitą?

Atopinio dermatito atsiradimas yra lemiamas daugelio veiksnių. Pagrindinės teorijos mėginančios paaiškinti šios ligos atsiradimą yra genų mutacijomis, lemiančiomis odos struktūros pakitimus bei sukeliančiomis barjerinės odos funkcijos sutrikimus, grįstos imuninės sistemos pakitimais ir kt. Odos barjerinės funkcijos sutrikimas yra pagrindinis veiksnys atopinio dermatito patogenezėje. Labiausiai siejama su baltymo filagrino mutacija, dėl kurios padidėja transepiderminis vandens netekimas, odos pralaidumas, pakinta odos lipidų sudėtis, sutrinka keratinocitų vystymasis bei sukibimas.

Asmeniui, turinčiam genetinį polinkį sirgti atopiniu dermatitu didelę reikšmę turi aplinkos veiksniai, kurie gali išprovokuoti pirmąjį ligos epizodą ar paūmėjimus. Tokiems veiksniams yra priskiriami emocinis stresas, infekcijos, šaltas, sausa klimatas, oro tarša, irituojančios medžiagos.

Kaip pasireiškia atopinis dermatitas?

Atopinio dermatito kertiniai simptomai yra niežulys bei sausa oda. Klinikinė išraiška labai priklauso nuo ligos aktyvumo, trukmės, paciento amžiaus. Atopinio dermatito išraiška skiriasi pagal ligos trukmę. Ūmiai ligai būdinga intensyvus niežulys, eriteminės papulės ir pūslelės su šlapiavimu bei šašeliais. Tuo tarpu ilgai besitęsiantiems bėrimams būdinga sausa, pleiskanojanti oda su nukasytomis, eriteminėmis papulėmis. Taip pat, galima stebėti odos sustorėjimą, atsiradusį dėl pastovaus odos kasymo, bei odos įtrūkimus. Atopinio dermatito išraiška skiriasi ir pagal amžių (1 lentelė).

1 lentelė. Atopinio dermatito klinikinė išraiška pagal amžių.

Amžius

Klinikinė išraiška

Vaikams iki 2 m.

būdinga niežtintys, raudoni, pleiskanojantys, šlapiuojantys bėrimai, išsidėstę tiesiamuosiuose paviršiuose, skruostuose, skalpo odoje. Kartais gali būti difuziškai pažeista visa oda.

Vaikams ir paaugliams nuo 2 iki 16 m.

būdingi lichenifikuoti bėrimai, išsidėstę lenkiamuosiuose paviršiuose (ypač pakinkliuose, alkūnių lenkiamuosiuose paviršiuose), riešų vidinėse pusėse, čiurnose, kaklo srityje.

Asmenys nuo 16 m.

būdinga labiau lokalizuoti bei lichenifikuoti bėrimai. Dažniausiai bėrimai yra lenkiamuosiuose paviršiuose. Kartais gali būti ir veido, kaklo ar rankų srityje.

1 pav. Atopinio dermatito bėrimų lokalizacija pagal amžių kūdikystėje, vaikystėje, suaugusiųjų tarpe.

Tiek vaikams, tiek suaugusiems yra būdingos specifinės atopinio dermatito pasireiškimo vietos tokios kaip plaštakos, vokai, lūpos (2 lentelė).

2 lentelė. Specifinės atopinio dermatito lokalizacijos.

Sritis

Būdingos savybės

Plaštakų egzema

  • Būdingi bėrimai vidinėje riešo pusėje bei nugarinėje plaštakų srityje.
  • Būdinga suaugusiems, ypač dirbantiems drėgnoje aplinkoje.

Vokų egzema

  • Gali būti vienintelė atopinio dermatito išraiška.
  • Kartu būdinga lichenifikacija bei Dennie-Morgan linijos.

Atopinis cheilitas

  • Būdingas lūpų sausumas, lupimasis, įtrūkimai.
  • Kliniškai gali būti neatskiriama nuo alerginio ar iritacinio dermatitų.

             Plaštakų egzema                             Akių vokų egzema                        Atopinis cheilitas

Kokie dar odos pakitimai būdingi sergant atopiniu dermatitu?

Sergantiesiems atopiniu dermatitu būdingi tam tikri odos radiniai, kurie gali būti susiję su odos sausumu ar ilgalaikiais bėrimais:

  • Visos kūno odos sausumas
  • Piliarinė keratozė -  smulkūs spuogeliai dažniausiai žastų, šlaunų išorinėse srityse
  • Odos aplink akis patamsėjimas
  • Paryškėjęs delnų piešinys bei papildoma raukšlė po akimis

 

              Piliarinė keratozė              Paryškėjęs delnų piešinys              Papildoma raukšlė po akimis

Kaip nustatomas atopinis dermatitas?

Didžiosios daugumos atvejų, atopinis dermatitas yra nustatomas kliniškai, remiantis ligos anamneze. Dažnai naudojami Hanifin ir Rajka sukurti diagnostiniai kriterijai.

Kaip gydomas atopinis dermatitas?

Kadangi atopinis dermatitas yra lėtinė odos liga, pagrindinis tikslas yra sumažinti ligos simptomus,  paūmėjimų skaičių bei gydymo sukeliamų pasekmių riziką. Atopinio dermatito gydymas yra daugiakomponentis. Jis turi apimti ligos eigą paūminančių veiksnių eliminaciją, odos barjerinės funkcijos atstatymą, odos drėkinimą, pacientų mokymą bei medikamentinį odos gydymą:

Bendrinės rekomendacijos:

  • Sergančiųjų edukacija – svarbu šviesti sergančiuosius ir jų šeimas apie pačią ligą, jos gydymą, kalbėti apie ligos sukeliamą psichologinį stresą.
  • Ligą paūminančių veiksnių eliminacija –  vengti veiksnių, sutrikdančių epidermio barjerinę funkciją, tokių kaip ilgos maudynės, karštas vanduo, šaltas ir sausas klimatas, greiti temperatūrų pokyčiai, irituojančios medžiagos (muilas, kvapikliai, kosmetika, vilnos ar sintetiniai audiniai, dulkės, smėlis, cigarečių dūmai), prakaitavimas. Ligos paūmėjimams įtaką turi ir patiriamas emocinis stresas, nerimas.
  • Emolientų naudojimas – odos drėgmės lygio palaikymas bei barjerinės funkcijos atstatymas yra pagrindinė ligos valdymo priemonė, todėl rekomenduojama emolientus naudoti bent 2 k./d. iškart po maudynių ar rankų plovimo.
  • Maudynės – rekomenduojamos reguliarios, trumpos (iki 10–15 min.) maudynės su drungnu vandeniu naudojant bemuilį prausiklį. Drungnas vanduo atvėsina ir sudrėkina odą taip laikinai sumažindamas niežulį.  Po maudynių būtina naudoti emolientą, kuris neleistų išgaruoti vandeniui iš odos.
  • Niežulio kontrolė – niežulys itin sutrikdo sergančiojo kasdienį gyvenimą. Dėl šios priežasties itin svarbi jo kontrolė. Jį galima kontroliuoti nemedikamentinėmis ir medikamentinėmis priemonėmis. Nemedikamentinės priemonės būtų emolientų naudojimas, drėgnų tvarsčių taikymas.
  • Bakterinių infekcijų prevencija – dėl sutrikusios odos barjerinės funkcijos sergantieji atopiniu dermatitu turi didesnę riziką susirgti odos infekcinėmis ligomis. Todėl siekiant sumažinti bakterinių infekcijų riziką rekomenduojamos reguliarios maudynės, antiseptinių prausiklių naudojimas, baliklio vonios (1/4-1/2 puodelio baliklio į pilną vonią; rekomenduojama maudytis 5-10 min. 2-3 k./sav.

Medikamentinis gydymas:

  • Vietiniai medikamentai – vietiškai kartu su emolientais naudojami priešuždegiminiai medikamentai tokie kaip vietiniai gliukokortikosteroidai bei kalcineurino receptorių inhibitoriai. Gliukokortikosteroidų grupė pasižymi skirtingo stiprumo poveikiu, todėl vaistas yra pasirenkamas pagal paciento amžių, uždegimo laipsnį. Vietiniai kalcineurino receptorių inhibitoriai (Pvz.: Elidel, Protopic) skiriami vietoms, kur oda yra plonesnė, veido odai.
  • Fototerapija – pacientams, kuriems nemedikamentinių priemonių bei vietinių medikamentų nepakanka sukontroliuoti ligai, skiriama fototerapija (Siaurabangė UVB, vidutinių dozių UVA fototerapija.
  • Antihistamininiai vaistai -  pirmos kartos antihistamininiai vaistai pasižymi seduojančiu poveikiu, todėl tinkami pacientams, kuriems yra sutrikęs miegas dėl niežulio. Pačių antihistamininių vaistų poveikis niežuliui yra abejotinas.
  • Sisteminiai gliukokortikosteroidai – stipraus ligos paūmėjimo metu gali būti skiriami kaip trumpalaikis gydymas siekiant greitai nuraminti ligos eigą.
  • Imunosupresinis gydymas – dažniausiai skiriamas ciklosporinas. Jis pasižymi greitu poveikiu ir niežulio slopinimu. Nutraukus vaistą, dažni atkryčiai.
  • Biologinė terapija -  dupilumabas yra žmogaus monokloninis antikūnas, kuris slopina uždegiminių medžiagų (IL-4 ir IL-13), dalyvaujančių atopinio dermatito patogenezėje, gamybą.

 

Atopinis dermatitas yra lėtinė liga, todėl viena pagrindinių ligos suvaldymo priemonių didžiosios daugumos atvejų yra kasdienė odos priežiūra bei ligos eįgą paūminančių veiksnių vengimas. Kiekvienam sergančiajam svarbu atrasti mėgiamus emolientus, kuriuos su malonumu kasdien naudotų. Medexy siūlo:

  1. AHAVA CLINERAL TOPIC linija – puikus pasirinkimas vaikų, sergančių atopiniu dermatitu, odos priežiūrai. Priemones galima naudoti nuo gimimo.
  2. AHAVA CLINERAL XZEM linija – skirta nuo 2 metų amžiaus. Pasižymi lengva tekstūra bei yra žinoma dėl savo sudėtyje esančių Negyvosios jūros druskų.
  3. Vitella linija – šioje linijoje yra keletas produktų, kurie taip pat gali papildyti atopinės odos priežiūrą. Vienas jų yra Vitella Extreme kremas, kuris dėl riebios savo konsistencijos yra tinkamas kaip viršutinis okliuzinis sluoksnis bėrimų srityse. Jį galima naudoti nuo gimimo. Kita priemonė yra Vitella Treox, kuri yra puikus pasirinkimas vokų srities bėrimams. Taip pat, atopinės odos priežiūrai tinkama Vitella Ictamo pasta, kuri gali būti naudojama nuo gimimo. Ji tinkama esant įtrūkimų  kartu naudojant su emolientais.

Šaltiniai:

  1. https://dermnetnz.org/topics/atopic-dermatitis
  2. https://dermnetnz.org/topics/treatment-of-atopic-dermatitis
  3. https://www.uptodate.com/contents/atopic-dermatitis-eczema-pathogenesis-clinical-manifestations-and-diagnosis
  4. https://www.uptodate.com/contents/treatment-of-atopic-dermatitis-eczema
  5. Fitzpatrick's Dermatology, 9e Eds. Sewon Kang, et al. McGraw Hill, 201

 

Prekės
Prekių pagal paskutinį paieškos kriterijų nerasta.

Mūsų svetainėje naudojami slapukai, siekiant užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę ir geriausius pasiūlymus. Patvirtinkite, kad sutinkate su medexy.lt slapukų naudojimo politika.