Nemokamas pristatymas nuo 39 Eur

AR NEPRIEKAIŠTINGA, SKAISTI, VIENTISOS SPALVOS ODA – NAUJASIS GROŽIO IDEALAS?

Jau ankstyvoje senovėje šviesi, skaisti oda buvo laikoma aristokratiškos kilmės įrodymu, neįdegusi oda simbolizavo prabangų gyvenimą, reiškė, jog žmogus nedirba darbų saulės atokaitoje. Šiomis dienomis skaisti oda neretai yra siejama su jaunyste ir patrauklumu, todėl daugelis žmonių įvairias būdais bando suvienodinti savo odos toną ir sumažinti pigmentines dėmes. Norint pasiekti gerų rezultatų mažinant odos spalvos pasikeitimus labai svarbu yra suprasti, kaip ir kodėl atsiranda hiperpigmentinės ar hipopigmentinės dėmės, kokie mechanizmai vyksta odoje ir kaip juos reguliuoti.

Odos pigmentaciją (spalvą) nulemia pigmentas – melaninas, kurį gamina odos ląstelės – melanocitai. Kai šios ląstelės pažeidžiamos, sutrikdoma melanino gamyba ir išryškėja odos spalvos pokyčiai. Dėl pokyčių melanocituose gali susilpnėti (atsirasti hipopigmentacija) ar suaktyvėti melanino gamyba (hiperpigmentacija). Pigmentacijos sutrikimai gali pasireikšti tolygiai visame kūne arba tam tikrose odos srityse, pavyzdžiui, lengviausiai saulės pasiekiamose odos vietose, tokiose, kaip veidas, kaklas, rankos.

Použdegiminė hiperpigmentacija – tai viena dažniausių hiperpigmentacijos priežasčių. Atsiranda po uždegiminių procesų odoje, pavyzdžiui, aknės, įvairių bėrimų ar traumų. Dažniausiai ši odos būklė atsiranda tamsesnę odos spalvą turintiems žmonėms, neretai šie procesai yra laikini. Uždegimas epidermyje stimuliuoja melanocitus, suaktyvėja melanino sintezė, jis yra aktyviau pernešamas į keratinocitus (odos ląsteles). Jei yra pažeistas pamatinis odos sluoksnis, melaninas patenka ir į dermos makrofagus. Hiperpigmentuoti odos ploteliai dėl saulės gali tapti dar tamsesni, todėl būtina tokią odą apsaugoti nuo saulės spindulių. Norint sumažinti použdegiminę hiperpigmentaciją, reikėtų naudoti priemones, kurių sudėtyje yra hidrokvinono, azelaino rūgšties, vitamino C, retinoidų, kojinės rūgšties, arbutino. Siekiant šviesesnės odos yra atliekamos įvairios procedūros, pavyzdžiui, cheminiai rūgštiniai pilingai, pasitelkiama lazerinė terapija. Gydymas turėtų būti kompleksiškas – būtina apsauga nuo saulės, atitinkamos kasdienės odos priežiūros priemonės bei procedūros.

Melasma – hiperpigmentinės aiškių ribų dėmelės, dažniausiai atsirandančios ant veido ir nesukeliančios nemalonių pojūčių. Dažniausiai atsiranda aktyviai saulės veikiamose odos vietose – ant skruostų, nosies, kaktos ar virš viršutinės lūpos. Moterims melasma pasireiškia beveik 10 kartų dažniau nei vyrams. Nėra visiškai aišku, kas sukelia melasmą, tačiau pastebėta jog įtakos turi saulės ekspozicija, hormonų pusiausvyros pokyčiai (pavyzdžiui, nėštumo metu) ar netinkamos odos priežiūros priemonės. Dėl įvairių priežasčių suaktyvinama melanino sintezė ir atsiranda odos spalvos pokyčiai. Šios dėmelės kartais gali išnykti savaime, tačiau ne visiems. Neretai reikalingas specialus gydymas siekiant sumažinti odos spalvos pasikeitimus. Svarbiausia yra apsaugoti odą nuo saulės poveikio, kitų gydymui skirtų priemonių sudėtyje turėtų būti retinolių, glikolio rūgšties. Sudėtingesniais atvejais naudojamas vaistas hidrokvinonas, vietiniai kortikosteroidai, atliekami rūgštiniai pilingai, lazerinės procedūros.

Lentigo – tai 1-3 centimetrų aiškių ribų dėmės, nuo šviesiai gelsvos iki tamsiai rudos spalvos, atsirandančios dėl intensyvaus staigaus ar ilgai trunkančio UV spindulių poveikio, saulės lengvai pasiekiamose odos vietose. Dažniausiai šios dėmelės lokalizuojasi veide, rankose, krūtinės ir nugaros srityse. Ultravioletiniai (UV) spinduliai odoje paskatina melanocitų proliferaciją ir melanino sankaupų atsiradimą keratinocituose. Lentigo yra dažnai sutinkami odos spalvos pakitimai, ypač vyresnių nei 40 metų žmonių odoje. Kartais jie vadinami amžinėmis dėmėmis ar senatvinėmis strazdanomis. Norint sumažinti amžines dėmes naudojamos priemonės su hidrokvinonu, retinoidais, atliekami rūgštiniai pilingai, lazerinės procedūros, krioterapija.

Strazdanos – tai 1-5 milimetrų, susijungiančios, įvairių formų odos dėmelės, nuo raudonos iki šviesiai rudos spalvos, atsirandančios jau vaikystėje ant veido, kaklo, krūtinės ar rankų. Dažniausiai pasireiškia šviesiausių odos fototipų žmonėms (Fitzpatrick 1-2 tipo), kurie taip pat neretai būna raudonplaukiai ir turi šviesias akis. Strazdanos – tai paveldėtas odos požymis, nulemtas genetiškai, tačiau įprastai paryškėja vasaros metu, o žiemos metu išblunka. Strazdanų vietoje melanocitai aktyviau gamina pigmentą ir kaupia jį melanosomose, keratinocituose. Kitaip negu lentigo atveju, esant strazdanoms odoje esančių melanocitų skaičius yra nepadidėjęs, tik suaktyvėjusi jų veikla. Šiuo atveju gydymas ar specifinių priemonių naudojimas nėra pakankamai veiksmingas, svarbiausia yra apsauga nuo saulės. Lazerinė terapija  gali padėti pasiekti laikinų rezultatų šviesinant strazdanas.

,,Balintos kavos’’ dėmės – tai nuo gelsvai rudos iki tamsiai rudos spalvos 1-20 centimetrų hiperpigmentinės dėmės, lygiais ar netaisyklingais kraštais, matomos jau naujagimio odoje ar atsirandančios ankstyvoje vaikystėje. Dažniausia lokalizacija – liemuo, tačiau gali būti aptinkamos ir kitose kūno vietose. Jos atsiranda dėl suaktyvėjusios melanino gamybos ir kaupimosi pamatiniuose keratinocituose. Šios būklės atveju pigmentas melaninas yra kaupiamas giliausiuose odos sluoksniuose, todėl kasdienėmis odos priežiūros priemonėmis suvaldyti šių dėmių nepavyksta, pasitelkiama lazerinė terapija ar chirurginis gydymas.

Vitiligo (baltmė) – tai odos liga pasireiškianti hipopigmentinėmis ryškių ribų dėmėmis, nuo 5 iki 50 milimetrų dydžio. Dažniausia lokalizacija – veidas, rankos, kaklas. Nors ši liga žinoma jau daugelį metų,  dar vis nėra aiškus tikslus ligos išsivystymo mechanizmas. Manoma, kad baltmės priežastimi galėtų būti autoimuninės reakcijos, kurių metu yra pažeidžiami melanocitai ir sutrikdoma jų veikla, taip pat svarbų vaidmenį ligos išsivystyme turi paveldimumas, stresas, odos tiesioginis pažeidimas, pavyzdžiui, nudegimas. Nors tai nėra gyvybei ar sveikatai pavojinga būklė, tačiau neretai žmonėms ji sukelia psichologinį ir socialinį stresą, nepasitikėjimą savimi. Yra išrasta nemažai įvairių gydymo būdų ir procedūrų, tačiau jos neapsaugo nuo naujų dėmelių atsiradimo kitose odos vietose. Gydymui taikomi tepalai su gliukokortikoidais (hormoninis vaistas), psoralenas su UV, UVA, UVB spindulių terapija, kartais taikomos procedūros, kurių metu šviesinama visa kūno oda, ar atliekamos odos persodinimo operacijos.

Norint sugrąžinti odai vientisą spalvą, sumažinti pigmentines dėmes ir pasiekti skaisčios odos išvaizdą svarbu išsiaiškinti odos spalvos pasikeitimo priežastis ir rūšį. Veikiant tikslingai, naudojant atitinkamas priemones galima pasiekti stulbinančių rezultatų. Įgimtų būklių atveju, kai gydymas nėra galimas ar nėra pakankamai efektyvus, nenusiminkite, svarbu suprasti ir tai, kad kiekvienas apgamas, kiekviena strazdana daro mus išskirtiniais, pabrėžia žmonių individualumą ir unikalumą, todėl geriau paverskite šiuos bruožus savo privalumais.

Mūsų rekomenduojamos odos priežiūros priemonės:

Prekės
Prekių pagal paskutinį paieškos kriterijų nerasta.

Mūsų svetainėje naudojami slapukai, siekiant užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę ir geriausius pasiūlymus. Patvirtinkite, kad sutinkate su medexy.lt slapukų naudojimo politika.